flag image

Sign-up period begins for elected town offices


January 14, 2010
REGION — Want to run for selectman or some other town position? The filing period for elected offices runs from Jan. 20 to Jan. 29 in the towns of Ossipee, Wakefield, and Tamworth, Effingham, and Freedom.

Ossipee:

Selectmen, one three-year position, Kathleen Maloney.

Town Clerk/Tax Collector, one three-year position, Kellie Skehan.

Town Moderator, one two-year position, Katy Meserve.

Planning Board, two three-year positions, Robert Gillette and Karen Foster.

Budget Committee, two three-year positions, Robert Freeman, and Lynne Elaine Parker.

Zoning Board of Adjustment one three-year position, Bruce Parsons.

Library Trustee, one three-year position and one, one year term Susan Day and unavailable.

Trustee of the Trust Funds, one three-year position, Pamela Sullivan.

Cemetery Trustee, one three-year position, Stephen Capone.

Supervisor of the Checklist, one six-year position, Janice Tully.

Water/Sewer Commission one thee-year position, June Loud.

Wakefield:

Selectmen, one three-year position, John Blackwood.

Moderator, one two-year position, Bradley Hayes.

Planning Board, two three-year positions, Albert Huntoon and Rodney Cools.

Treasurer, one, one-year position, Chris Fothergill.

Trustee of the Trust Funds, one three-year position, Dennis Miller.

Supervisor of the Checklist, one six-year position, Sandy Cools.

Assessor, one three-year position, Arlene Fogg.

Budget Committee, three, three-year positions, Peter Kasprzyk, Howard Knight, J. Lizbeth Olimpio.

Cemetery Trustee, one three year term, Kenneth Fogg.

Tamworth

Selectmen, one three-year position, Tom Abugelis.

Moderator, one two-year position, Christopher Canfield.

Treasurer, one one-year position, Mary Mills.

Planning Board, two three-year positions, C. Scott Aspinall and Thomas Cleveland.

Library Trustees, three, three-year positions, Farah Tatarczuk, Sharon Malenfant, and A. Lloyd Hadden.

Supervisor of the Checklist, one six-year position, Sharon Nothnagle.

Trustee of the Trust Funds, one, one-year position, Harold Cook.

Fireward North, one three-year position, David Bowles.

Fireward South, one three-year position, Milton Norcross.

Fireward East, one two-year position, John Hartley.

Fireward at Large, one two-year position, Dana Littlefield.

Fireward Tamworth, one, one-year position, Harry Remick.

Effingham

Selectman, one three-year position, William Piekut.

Moderator, one two-year position, Susan Slack.

Budget Committee, two three-year positions, Paul Bartoswicz and Neil Socha.

Planning Board, two three-year positions, Joanna Bull and Harry Leather.

Zoning Board, two three-year positions, Timothy White and Alan Taylor.

Library Trustees, two three-year positions, Henry Spencer and James Morris.

Cemetery Trustee, one, one-year term and one two-year position, Neil Eric Potter and vacant.

Trustee of the Trust Funds, one three-year position, David Manley Jr.

Supervisor of the Check List, one six-year position, Sheila Jones.

Freedom

Selectman, one three-year position, James Brown.

Town Clerk, one three-year position, Elizabeth Priebe

Town Moderator, one three-year position, Donald Johnson.

Planning Board, two positions, Ralph Kazanjian and Anne Cunningham.

Road Agent, one three-year position, Scott Brooks.

Town treasurer, one three-year position, Ralph Kazanjian.

Library Trustees, one three-year position, Karen Schiller.

Supervisor of the Checklist, one six-year position, Daniel Brooks.

Trustee of the Trust Funds, one, one-year term and one three-year term, Paul Wheeler and unavailable.

Cemetery Trustees, one two-year position and one three-year position, Paul Wheeler and unavailable.

PArkerVillager Internal Page
Northern Human Services
Martin Lord Osman
Coos County Department of Corr
Thanks for visiting SalmonPress.com